Present Perfect or Simple Past Tense

Bu dersimizde İngilizcede simple past tense ile present perfect tense arasındaki farklara değineceğiz.

1- İlk olarak present perfect tense ve simple past tense zaman zarflarının kullanımı inceleyelim.

a) Present perfect tense bitmiş bir zamanı belirten zarflarla kullanılmazlar. Yesterday, last night, two months ago vs. bu zarflar simple past tense ile kullanılırlar.

We didn’t publish the magazine last month. Geçen ay dergiyi yayınlamadık. (Bu ay dergi yayınlamış mı yoksa yayınlanmamış mı, bu cümle ile bir fikir sahibi olamayız.)

b) Fakat bu zarflar başlarına for ve since zarfını aldığında present perfect tense ile kullanılabilirler. Bu durumda simple past tense kullanamayız.

We haven’t published the magazine. Dergiyi yayınlamıyoruz. (Belirsiz bir zamanda başlayan dergiyi yayınlamama eylemi halen devam ediyor. Bir önceki maddede belirsiz olan eylemin devam edip etmediği açığa çıkmış durumda bu örnekte.)

We haven’t published the magazine since last month. Geçen aydan beri dergiyi yayınlamıyoruz. (Geçen ay başlayan dergiyi yayınlamama durumu halen devam ediyor.)

c) This morning / this week / today vs. zarflar bitmiş bir zamanı belirtiyorsa simple past tense ile halen içinde bulunulan zamanı belirtiyorsa present perfect tense ile kullanılırlar. Şöyle ki ; this morning dediğimizde vakit öğleden sonra veya akşam ise simple past tense ile kullanılır, eğer halen sabah saatleri içindeysek present perfect tense ile kullanılır.

I defended animal rights in the environment comission in this morning. Bu sabah çevre komisyonunda hayvan haklarını savundum. (Bu cümleyi günün sabah saatleri bitmişse kullanırız.)

I have defended animal rights in the environment comission in this morning. Bu sabah çevre komisyonunda hayvan haklarını savunuyorum. (Bu cümleyi halen sabah saatlerindeysek kullanırız, savunma işlemi henüz bitmiş veya devam ediyor olabilir.)

2- Geçmişte gerçekleştirilmiş bir eylemin kendisi ve etkileri bitmiş durumdaysa simple past tense, geçmişte başlayan bir eylemin kendisi veya etkileri halen devam ediyorsa present perfect tense kullanılır.

I broke my leg. Bacağımı kırdım. (Geçmişte bir dönemde bacağı kırılmış, simple past tense kullanıldığı için şu anda bacağı alçıda mı yoksa değil mi bilemeyiz. Zamanı belirsiz bir cümle kurduk. Bu cümleye zaman zarfı ekleyebiliriz.)

I broke my leg last year. Geçen yıl bacağımı kırdım.

I have broken my leg. Bacağımı kırdım. (Burada anlatılmak istenen bacağın kırılmasının etkileri halen devam ediyor. Bacak yeni kırılmıştır ve hala alçıdadır.)

I have broken my leg this month. Bu ay bacağımı kırdım.

Mehmet is taking a rest. He can’t walk. He has broken his leg. Mehmet dinleniyor. O yürüyemiyor. Bacağını kırdı. (Görüldüğü üzere Mehmet’in bacağının kırılmasının etkisi devam ediyor. Bacağı henüz iyileşmediği için yürüyemiyor ve dinlenmek durumunda kalıyor.)

Mehmet has come around. He can walk now. Mehmet kendine geldi. Artık yürüyebiliyor.

(Mehmet iyileşti derken present perfect tense kullandık. İyileşmenin etkileri devam ettiği için present perfect tense kullandık. Artık ‘Mehmet’in bacağı kırıldı’ derken past tense kullanacağız. Çünkü bacağının kırılmasının etkileri ortadan kalkmış durumda.)

Mehmet broke his leg. Now He has come around. Mehmet bacağını kırdı. Artık iyileşti.

(Come around, pek çok anlama gelen bir deyimdir. Burada iyileşti anlamında kullanılmıştır.)

There were many changes about the job but it couldn’t to go to the wall. İş ile ilgili pek çok değişiklik vardı. Fakat bu bizi duvara toslamaktan kurtaramadı. (Anlaşılacağı üzere yapılan değişiklikler bir işe yaramamış iflas edilmiş ve etkisini bugüne taşıyamamıştır.)

(Go to the wall, duvara toslamak, batmak, iflas etmek, yenik düşmek anlamlarında kullanılan bir deyimdir.)

There have been many changes about the job. We have gotten things square. İş ile ilgili pek çok değişiklik oldu. Herşeyi yoluna koyduk. (İlk cümlede yapılan değişikliklerin etkisinin devam ettiği ikinci cümlede ise yoluna koyulan, düzenlenen işlerin halen iyi bir şekilde devam ettiği anlaşılmaktadır.)

(Get things square, işleri yoluna koymak, düzenlemek anlamında bir deyimdir.)

Not : Etkileri halen devam eden durumlarda, Türkçede present perfect tense bulunmadığı için zaman zaman geçmiş zamanın yanında şimdiki zaman cümle kurmak durumunda kalırız. İngilizcede de etkileri halen devam eden bir durumu anlatırken simple past tense kullanılırsa ikinci bir cümleyle durumun halen devam edip etmediği belirtilmesi gerekebilir. Sözün kısası ; duruma göre present perfect tense bir cümle, simple past tense + present continuous tense iki cümleye eşit olabilir. Bu durum, present perfect tensin gerçekten gerekli ve dile zenginlik katan bir tense olduğunu kanıtlar.

I repaired the phone. It is working OK now. Telefonu tamir ettim. Şu anda sorunsuz çalışıyor.

I have repaired the phone. Telefonu tamir ettim. (Telefon tamir edilmiş ve kullanılabilir durumda.) (Present perfect tense kullanımında ; simple past tense + present continuous tense ile iki cümlede anlatılan durum present perfect tense ile tek cümlede anlatılır.)

3- Soru cümleleri ; Present perfect tense ile kullanılan how long ile, simple past tense ile kullanılan when, what time soru zarflarının farklarını biliyoruz. Birkaç örnekle soru cümleleri arasındaki farklara tekrar bakalım.

How long have you been here ? Ne zamandır burdasın ?

When did you come here ? Buraya ne zaman geldin ?

What time did you come here ? Buraya saat kaçta geldin ?

Have you seen my sister ? Kız kardeşimi gördün mü ? (Bu soru ; kız kardeşim şu an nerede anlamına gelir.)

Did you see my sister yesterday ? Dün kız kardeşimi gördün mü ? (Bitmiş bir zamandan bahsediliyor. Kız kardeşin şu an nerede olduğunun bir önemi yok.)

4- Yeni bir haber verirken present perfect tense kullanılır fakat konuyu anlatmaya devam ederken simple past tense veya diğer past tenseler kullanılır.

A series of discussion has been completed by the europe study club mission unit. Final speaker was Ahmet Mesut. Avrupa çalışma kulübü görev birimi tarafından bir dizi görüşme tamamlandı. Final konuşmacısı Ahmet Mesut oldu.

The young girl’s murder suspect has arrested. The girl who was killed last month was twenty years old. Genç kızın cinayet zanlısı tutuklandı. Geçen ay öldürülen kız 20 yaşındaydı.

%d blogcu bunu beğendi: